shopping-bag Cart  |   Login


Recipe K-5

Prod# NSYCF_002

Blueberry Muffins

Always a treat!  Great with breakfast or as a mid-day snack.  Ingredients:  Flour, sugar, baking powder, sale egg, low-fat milk, canola oil, blueberries, cinnamon to sprinkle.  Blueberry Muffins are great to make when studying berries and grains in our diet. Muffins are "quickbreads" so they can be measured, mixed, baked and eaten in an hour class. One recipe will make 12 regular muffins or 24 mini-muffins.

Product Preview

$0.99

Recipe K-5

Prod# NSYCF_003

Cornbread Muffins

Great on their own or as a side dish with our Three Sisters Chili.  So delicious with a little honey.  This recipe makes a 9” x 9” pan which will serve approximately 12 people.

Product Preview

$0.99

Coloring Page K-5

Prod# NSYTCP_001

Earth Day Color Page

Kids will have a blast coloring this Earth Day activity page! 

Product Preview

$0.99

Recipe K-5

Prod# NSYCF_004

Easy Cheesy Garlic Bread

Easy Cheesy Garlic Bread is a great accompaniment to Rainbow Tortellini Soup (and other soups) and can be assembled and baked while the soup simmers. One loaf will provide about 12 servings.

Product Preview

$0.99

Lesson Plan 2-5

Prod# NSYNA_021

Endangered Animals (2-5)

What is hurting our environment?  Students will learn about pollution and study endangered animals while they share their thoughts about animals and how we all can help!

Product Preview

$1.49

Lesson Plan K-1

Prod# NSYNA_020

Endangered Animals (K-1)

What is hurting our environment?  Students will learn about pollution and study endangered animals while they share their thoughts about animals and how we all can help!

Product Preview

$1.49

Lesson Plan 2-5

Prod# NSYNA_016

Environmental Sustainability

Learn about the importance of trees and forest management when it comes to the overall health of our forest ecosystems and our planet.

Product Preview

$1.49

Lesson Plan 2-5

Prod# NSYNA_019

Flyways

Students get to study the various North American “Flyways” and learn about animal migration.  What “flyway” would a bird living in your state use?

Product Preview

$1.49